Chytrá pračka: Usnadní vám praní a zapnete ji klidně z práce

Elektronika

22. 7. 2021

Už jste někdy prali mobilem? S chytrou pračkou to není sci-fi, ale stále častější způsob ovládání domácích spotřebičů. Stačí si v aplikaci naťukat vybraný program, teplotu vody, rychlost otáček i ideální čas praní. O všechno ostatní už se chytrá pračka postará sama.

Chytrá pračka

Připravili jsme pro vás pár tipů, jak vybrat chytrou pračku, kdy se hodí pračka se sušičkou a jaké užitečné funkce vám usnadní praní.

Chytrá domácnost: Jaké výhody vám přinese zrovna chytrá pračka

Koncept smart domácnosti, kdy máte běžné domácí spotřebiče propojené díky Wi-Fi nebo Bluetooth se svým mobilem, se stává stále oblíbenějším. Přemýšlíte, jakým spotřebičem na cestě ke své chytré domácnosti začít? Chytrá pračka představuje ideální volbu.

Pračka je totiž bez nadsázky jeden z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Díky ní šetříte každý den několik hodin svého času. S chytrou pračkou navíc dokážete optimalizovat i spotřebu elektrické energie a vody.

Třeba smart pračka Candy si dokáže množství prádla sama zvážit a podle toho optimalizuje délku praní. Sama si také reguluje přívod vody. Praní je tak efektivnější, ekologičtější a levnější.

Kromě optimalizace samotného praní vám chytrá pračka umožní lépe si načasovat příchod k čistému prádlu. Většina praček na trhu, i těch méně chytrých, nabízí běžně funkci odloženého startu. Jenže stále musíte u pračky fyzicky být a všechno na ní nastavit.

Chytrá pračka

Chytrou pračku stačí naplnit a pak ji zapnout odkudkoli přes aplikaci v mobilu nebo tabletu. Třeba ještě v práci si jednoduše naplánujete praní tak, abyste se domů vrátili akorát k hotovému a čistému prádlu.

Šikovná aplikace vám doporučí nejen vhodný program pro vaše prádlo, ale upozorní i na případně technické potíže a rovnou vám umožní přivolat servis.

Vybíráme chytrou pračku: Jaké parametry sledovat

Dříve platilo, že chytré pračky patří mezi drahé spotřebiče a že je jejich vysoká pořizovací cena hlavní nevýhodou. Dneska ale není žádný problém sehnat chytrou pračku do deseti tisíc. I levné chytré pračky nabízí řadu užitečných funkcí a ovládání přes mobil. Liší se však ve svých parametrech, energetické třídě, schopnosti dávkovat množství vody i pracího prášku, rychlosti otáček a v množství pracích programů.

Podívejme se na základní parametry, které je dobré sledovat při výběru chytré pračky, aby vám přinesla co největší pohodlí a zajistila dokonale čisté prádlo.

  • Možnost ovládat pračku přes aplikaci v mobilu nebo tabletu – aby byla pračka skutečně chytrá, musí nabízet možnost ovládání přes aplikaci. Jen tak můžete pračku odkudkoli zapnout. Nebo si zkontrolovat spotřebu vody a energie. Některé aplikace vám umožní podle různých parametrů vybrat ideální prací program. Například zadáte barevnost prádla, rozsah znečištění, materiál a pračka sama vyhodnotí, jak s prádlem nejlépe naloží. Aby aplikace fungovala správně, vyžaduje připojení k internetu.
  • Energetická třída – od března 2021 už v na spotřebičích najdete zase jen označení písmeny A až G. „Áčkové“ spotřebiče jsou nyní ty nejúspornější. Zmizela tožiž často matoucí označení s pluskem (A+, A++ apod.). Chytré pračky díky připojení k internetu spotřebují trochu víc energie než ty běžné. Proto ideálně vybírejte pračku v co nejvíce úsporné energetické třídě. Vyšší investice na začátku se vám časem vrátí v nižších provozních nákladech.
  • Přidání prádla v průběhu praní – velmi šikovná funkce, která se hodí prakticky denně. Vždycky se totiž najde minimálně jeden zbloudilý kousek prádla, který jste zapomněli do pračky vložit. S chytrou pračkou to není problém. Třeba chytrá pračka Samsung je vybavená šikovnými dvířky AddWash. Díky nim jednoduše přidáte do pračky zapomenuté prádlo kdykoli během praní, aniž byste museli přerušovat prací cyklus.
  • Dětská pojistka – děti rádi mačkají čudlíky. To znají všichni rodiče. Pokud máte doma malé caparty, dětská pojistka se vám bude určitě hodit. Jednoduše díky ní „vypnete“ všechna tlačítka. Děti tak mohou na pračku sahat, jak chtějí, ale žádné tlačítko nebude reagovat.
  • Automatické dávkování pracího prášku – další parádní funkce, která šetří čas. Zásobník totiž stačí naplnit jednou za čas. Pračka totiž sama vyhodnotí, kolik pracího prášku na jeden cyklus uvolní. Většinou zásobník pojme prací prášek až na jeden měsíc. Až přijde čas ho doplnit, pračka vás sama upozorní.
  • Výkonný a tichý invertorový motor – čistě elektricky řízený motor, který vyniká hlavně svou delší životností, menší hlučností a větším výkonem. Nedochází v něm ke tření a vibracím, jako u běžných motorů. Díky tomu se součástky motoru tak rychle neopotřebují. Na takový motor v pračce proto běžně dostanete záruku deset let.
  • Bublinkové nebo parní funkce – každý od své pračky očekává dokonale čisté prádlo, které po vyndání z pračky příjemně voní. Díky páře a aktivním bublinám, které většina chytrých praček nabízí, získáte ještě o kus čistší prádlo, než z běžné pračky. Silná pára totiž dokáže proniknout hluboko do vláken a tím z oblečení odstraňuje bakterie, viry ale i prach a další alergeny. Díky funkci EcoBubble zase pračka napění prací prášek a dokáže si poradit s odolnými skvrnami i při praní na nižší teploty.

Chytrá pračka

Chytrá pračka se sušičkou: Když už stačí prádlo jen uklidit

Chytrá pračka se sušičkou představuje nejvyšší míru pohodlí při praní prádla. Nejenže pračku odkudkoli zapnete, ale nemusíte už ani řešit, jestli stihnete včas prádlo vyndat. Jednoduše nastavíte kromě pracího cyklu rovnou i sušení a máte vystaráno.  Kombinované pračky se sušičkou setří místo, takže si ji můžete pořídit i do menšího bytu. Jejich drobnou nevýhodou je, že většinou zvládnou vysušit méně prádla než samostatně stojící sušičky.

Nejčastěji narazíte na pračky se sušičkou, které zvládnou vysušit 46 kg prádla najednou. Což je pořád dostatečná kapacita i pro menší rodinu. Pokud je vás ale doma víc, mrkněte radši po pračce se sušičkou s větší kapacitou na 7–9 kg prádla.

Stejně jako pračka nabízí i sušička řadu užitečných funkcí a programů. Většinou si můžete vybrat, jestli chcete prádlo vysušit úplně tzv. do skříně. Nebo vám stačí připravit prádlo k žehlení, kdy není úplně suché. Některé sušičky nabízí také sušení studeným vzduchem nebo různé ekologické programy, které šetří energii.

Pro koho se sušička hodí? Oceníte ji zejména v domácnosti s malými dětmi, kdy prakticky pořád jen perete a sušíte. Udržet děti čisté nejde příliš dlouho, takže v rodinách s caparty se pračka téměř nezastaví. Praktická kombinovaná pračka se sušičkou ušetří rodičům hodně času a starostí.

Zbystřit by ale měli i majitelé chlupatých zvířecích mazlíků. Psí a kočičí chlupy totiž velmi rády lpí na oblečení a pouhé praní je většinou neodstraní.

Pokud si chcete užít oblečení bez chlupů, vsaďte na sušičku. Nezapomeňte ale pravidelně čistit filtry a všechny části pračky, kde by se mohly zvířecí chlupy usadit.

Tip: Vybavte se konečně chytrou pračkou oblíbených a spolehlivých značek. Nebo se mrkněte i na další spotřebiče a vydejte se na svou cestu za smart domácností.