Ceny energií rostou: Zkroťte největší žrouty energie v domácnosti

Elektronika

1. 12. 2022

Retro je fajn, ale ne když jde o domácí spotřebiče. Jestli máte doma starou lednici nebo pračku, které pamatují ještě minulý režim, možná vám zbytečně z peněženky berou peníze navíc.

Jak ušetřit za energie

S rostoucími cenami za energie se vyplatí zkontrolovat všechny domácí spotřebiče. A u těch, které „žerou“ nejvíc, pak zapřemýšlet nad jejich výměnou. Jednorázová investice do nového vybavení vám totiž do domácího rozpočtu dokáže vrátit několik tisíc ročně. Přečtěte si, za co v domácnosti utrácíme nejvíce a kolik můžete ušetřit.

Lednice: Výměnou za úspornější se vám do kapsy vrátí tisíce ročně

Lednička patří k největším žroutům elektřiny v domácnosti. Je zapnutá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Její každodenní provoz je zkrátka nezbytný pro běžné fungování každé rodiny. Jenže zvlášť staré lednice si berou víc energie, než je zdrávo. Podle různých odhadů tvoří spotřeba lednice 24 % z celkových nákladů na elektřinu v domácnosti.

Proto pokud byste měli vyměnit jen jeden spotřebič, pak začněte právě lednicí. Novější a úspornější lednice totiž znamená, že vám v peněžence zůstane navíc několik tisíc korun ročně.

U starších ledniček vyrobených před rokem 2000 byla běžná spotřeba i 450 kWh za rok. Živit takovou lednici vás může přijít až na 5 000 korun ročně.

Oproti tomu nové lednice mají spotřebu několikanásobně menší. Najdete ledničky se spotřebou do 100 kWh za rok. Provoz takové lednice vás ročně vyjde zhruba na 800–1000 korun.

A i mezi velkými kombinovanými lednicemi najdete úsporné modely, které nabízí také různé ekonomické režimy.

Při výběru nové ledničky se proto zaměřte na její energetický štítek a odhadovanou roční spotřebu energie. To jsou údaje, které výrobce musí uvádět. Ukážou vám průměrnou roční spotřebu elektřiny. Ta skutečná se sice může malinko lišit, ale získáte orientační představu o tom, kolik za provoz spotřebiče zaplatíte.

Tip: Energetické štítky prošly v roce 2021 velkou změnou. Jak se ve štítcích vyznat, co vám prozradí a jaké spotřebiče radši nechat v regálu se dozvíte v článku Nové energetické štítky: Přehledný průvodce změnami.

Pračka: Zkontrolujte si rok výroby a perte správně

Stejně jako u lednic i u pračky platí, že je to jeden z nejpoužívanějších domácích spotřebičů. Kvalitní pračky vydrží několik let, jenže ty starší trpí právě tím, že si berou zbytečně moc energie na provoz. Nenabízí žádné ekonomicky přívětivé programy, neumožňují přesnější nastavení teploty, otáček nebo doby praní, a tak se každý cyklus poměrně prodraží.

Zvlášť pro rodiny s dětmi představuje praní téměř každodenní činnost. A tam už se rozhodně vyplatí dívat se po novějším a úspornějším modelu. Jestli vám v koupelně ještě skotačí stará tatramatka, tak je opravdu ten pravý čas na její výměnu.

Stejně jako u každého spotřebiče se dívejte po energetickém štítku a vybírejte ideálně pračky z kategorie A – tedy nejúspornější. U pračky najdete jako další důležitý údaj spotřebu elektřiny na 100 pracích cyklů.

Úsporné pračky se pyšní maximální spotřebou kolem 50 kWh za 100 praní.  A dostanete se i níže. Výrobce neuvádí, kolik elektřiny spotřebuje ročně, ale za 100 pracích cyklů. Což dává větší smysl, protože na rozdíl od lednice, není pračka v provozu neustále.

Pokud si vyberete například úspornou pračku se spotřebou okolo 33–46 kWh, vyjde vás elektřina za jedno praní na zhruba na 3–4 koruny.

 

Jak ušetřit za energie

Televize: Spolkne skoro třetinu elektřiny v domácnosti

Vypadá nenápadně, často ani nevnímáte, že je zapnutá. A přitom spolkne téměř třetinu celkové spotřeby elektřiny za rok.

A to hlavně proto, že si ji pouštíte například jako kulisu při jiných činnostech. Zapínáte ji třeba u vaření, uklízení nebo žehlení.

A televize běží, i když je obrazovka vypnutá. Zrádný je totiž tzv. stand-by režim. Televize se sice tváří jako nečinná, přitom je ale pořád připojená do sítě a v pohotovostním režimu čeká na zapnutí. Pokud chcete mít jistotu, že televize žádnou elektřinu nespotřebovává, musíte ji úplně vypnout.

Technologie jde neustále dopředu, a tak se výrobci snaží, aby novější televize nabízeli nejen lepší obraz, ale i menší spotřebu energie. Obecně platí, že staré televize spotřebují elektřiny víc než ty nové. Svou roli ve spotřebě ale hraje také velikost úhlopříčky a typ displeje.

Asi nejhůře jsou na tom plazmové televize. Takže pokud máte ještě takovou doma, je načase uvažovat nad výměnou.

Nijak dobře si nevedou ani starší LCD televize. Oproti novějším LED televizím spotřebují až o 35 % elektřiny více.

Při výběru televize se proto zase zaměřte na jejích spotřebu udávanou výrobcem.

Úsporné televize seženete se spotřebou od 12 do 293 kWh. U televize vám údaj o spotřebě ukazuje, kolik elektřiny potřebuje na 1 000 hodin provozu.

Spotřebu televize tak nejvíce snížíte tím, že se ji naučíte správně vypínat a omezíte její sledování. Ideální je si ji pouštět jen tehdy, kdy se programu skutečně věnujete, a nezapínáte ji jen jako zvukovou kulisu.

Stolní počítač vyměňte za notebook a ušetříte

Ušetřit se dá i při práci nebo hraní her. Bez počítače se zkrátka neobejdete. Pokud jste například často na homeoffice a pracujete běžných osm hodin denně, pak se výměna stolního počítače za úspornější notebook rozhodně vyplatí.

Rozdíly ve spotřebě jsou totiž několikanásobné. Někdy se uvádí až 4× menší spotřeba u notebooku než u stolního počítače.

I u jednotlivých notebooků ale najdete rozdíly ve spotřebě. Většinou platí poučka, že čím výkonnější notebook, tím víc energie spotřebuje.

Proto mezi největší žrouty patří herní notebooky. Ty mají totiž kromě výkonného procesoru ještě samostatnou grafickou kartu, která si při chodu uloupne poměrně dost energie.

Hodina intenzivního hraní tak vyjde na víc než běžná kancelářská práce ve Wordu nebo třeba brouzdání na internetu.

V porovnání s ostatními spotřebiči tvoří spotřeba notebooku spíš menší část rozpočtu za energie. Pokud ale máte pořád klasickou PC sestavu třeba ještě se starším monitorem, zauvažujte nad výměnou za praktičtější, skladnější a úspornější notebook.

Stejně jako televize nezapomínejte notebooky pravidelně vypínat. Jednak jim dlouhodobý režim spánku nesvědčí a taky se vám to může za rok dost prodražit.