Bluetooth: Co všechno se s ním dá v domácnosti propojit

11. 11. 2019

Míň drátů, víc nabíjení. To je bezdrátová technologie Bluetooth. Zjistěte, která chytrá bezdrátová zařízení (nejen) v domácnosti s ní propojíte.

úvodka (11)

Míň drátů, víc nabíjení. To je Bluetooth, bezdrátová technologie, která propojuje přenosná chytrá zařízení navzájem. Právě díky ní si užíváme bezdrátové myši a sluchátka a všechny nejnovější vychytávky – chytré hodinky, chytré kávovary, a dokonce i chytré žárovky. Co všechno na Bluetooth frčí? Podívali jsme se tomu na zoubek.

Není to žádný technologický výstřelek, spíš naprostý standard. Bluetooth je tu s námi už skoro 20 let, je prakticky v každém mobilu a ve spoustě drobné elektroniky na baterky.

V době rozmachu chytré domácnosti sice kdejakou tiskárnu a fotorámeček připojíte i na Wi-Fi, Bluetooth má ale klíčovou výhodu – nízkou spotřebu energie. I tak dá samozřejmě Bluetooth připojení pořádně zabrat baterce v mobilu. Ale co už. Za všechny ty možnosti a pohodlí to rozhodně stojí. Kdo jednou vyzkoušel třeba bezdrátová sluchátka á la AirPods, už nikdy nebude chtít rozmotávat klasické „pecky“. A to není zdaleka všechno, co bezdrátový svět nabízí.

Bezdrátová sluchátka

Spontánní zamotávání sluchátek v kapse bylo ještě pár let zpátky seriózním problémem. Potýkali se s ním nejen smrtelníci, ale i vědci. Například studie chicagské univerzity z roku 2007 na základě analýzy 3415 experimentů určila interval kritické délky sluchátkového kabelu. Je to mimochodem 46 cm až 2 metry, kam spadají komplet všechny kapesní „pecky“. Bluetooth toto zlo vymýtil tím, že sluchátka od kabelů osvobodil. Bezdrátová sluchátka vám nevadí při převlékání, nikam se nezachytávají a vydrží hrát plus minus 5 hodin. Až doposloucháte, strčíte je do kapesního pouzdra se zabudovanou powerbankou, kde se za pár desítek minut znovu dobijí.

Bluetooth reproduktor

U hudby ještě zůstaneme. V době Spotify a dalších streamovacích služeb odzvonilo všem přehrávačům a Hi-Fi věžím. Když chcete poslouchat hudbu nahlas, potřebujete všehovšudy pořádný reprák. Ten propojíte přes Bluetooth s mobilem, počítačem a třeba i chytrými hodinkami a rozjedete koncert. Bluetooth reproduktory bývají přenosné, takže si je klidně vezměte s sebou do garáže, na zahradu nebo na chatu. Poslouchat hudbu s volume doprava tak můžete opravdu kdekoli, záleží jen na toleranci vaší rodiny a sousedů.

Chytré hodinky

Ukazovat čas je sice fajn, ale chytré hodinky umějí víc než to. Mnohem víc. Především v mnoha věcech nahradí mobil, takže ho nemusíte vytahovat pokaždé, když zavibruje. Místo toho vám stačí jeden pohled na zápěstí. Většina chytrých hodinek se neobejde bez stálého Bluetooth spojení, i když dražší modely s virtuální SIM kartou jsou na vašem mobilu zcela nezávislé. Proč si pořídit chytré hodinky?

  • Notifikace: Na displeji si přečtete SMSky, zprávy ze sociálních sítí, info o zmeškaných hovorech atd. • Fitness funkce: Hodinky jsou prošpikovány různými senzory, pomocí kterých důkladně zanalyzují váš ranní výběh a jiné sportovní výkony.
  • Dálkové ovládání: Ťuk ťuk na displej a přeskočíte písničku v přehrávači a ovládáte celou chytrou domácnost.
  • Bezkontaktní placení: S příchodem Google Pay, Apple Pay a dalších platebních metod zaplatíte v supermarketu tak, že přiblížíte hodinky k platebnímu terminálu.
  • Bezpečnost: Chytré hodinky vám dají vědět, že váš mobil zmizel z dosahu a samy odemknou počítač, když k němu přijdete. Pokud vás z tohoto seznamu zaujaly hlavně sportovní funkce, zkuste fitness náramek. Jsou to vlastně taky chytré hodinky osekané o všechno, co by vás při běhání nebo v posilovně beztak jen rozptylovalo. Navíc jsou řádově levnější.

S Bluetooth kamarádí i přístroje, od kterých byste to nečekali

  • Chytrá osobní váha vás přes mobilní aplikaci informuje o postupných úspěších v hubnutí nebo nabírání svalové hmoty.
  • Domácí meteostanice se s vámi na vzdálenost až 50 metrů podělí o svá měření teploty a vlhkosti. • Kávovar vám uvaří kávu na způsob, který si zvolíte v aplikaci, stejně tak na dálku můžete zapnout varnou konvici.
  • Digitální foťáky sice mají vyjímatelnou paměťovku, stejně dobře a hlavně rychle si ale fotky stáhnete bezdrátově přes Bluetooth.
  • Termostatická hlavice má Bluetooth, abyste nemuseli vstávat z postele, když si chcete v ložnici po ránu trochu přitopit.
  • Ovladače ke konzolím kdysi mívaly taky dráty, což byla samozřejmě pěkná otrava. Na druhou stranu se vám nikdy neztratily ve spárách gauče.
  • Myš a klávesnice