Baterie do mobilu: Co dělat, aby vydržela

3. 8. 2020

Chuckovi Norrisovi prý vydržel smartphone dva dny. Nám ostatním musí stačit maximálně den. Co s tím? Máme pro vás pár triků, jak na baterii do mobilu!

Baterie do mobilu: Co dělat, aby vydržela

Smutný fakt: Američtí ani korejští inženýři ne a ne přijít na to, jak vyzrát na stále se zvyšující energetické nároky nových smartphonů a neobětovat přitom štíhlý sexy design. Běžně používaná technologie Li-Ion baterií je omezená a efektivnější nástupce je stále v nedohlednu. Než se objeví, musíme se naučit s energií především lépe hospodařit.

Retro okénko: U 20 let starého mobilu Nokia 5110 uváděl výrobce pohotovostní dobu 270 hodin, tedy zhruba 11 dní. Recenzenti tehdy údaj uváděli na pravou míru: „Oficiální výdrž je trochu nadsazená, mobil vám ale rozhodně vydrží bez nabíjení celý týden.“ Kde jsou ty časy?

Mobily toho tehdy ještě moc neuměly, takže jsme neměli nutkání si s nimi hrát každou volnou chvilku. Zároveň nás ale ani nevyrušovaly s tisícem notifikací denně. Sem tam pípla SMS, občas někdo zavolal, a to bylo všechno. Mimochodem – jestli se vám stýská, „hloupé modely“ se stále vyrábějí.

Vypínejte konektivitu

Připojení k mobilním datům, Wi-Fi, Bluetooth a, GPS vám vybíjejí baterku i ve chvílích, kdy máte mobil jen tak v kapse. Řešením je zapínat je jen ve chvíli, kdy je potřebujete. A pak je zase vypnout. Dvojnásobně se to vyplatí třeba na místech se špatným pokrytím. Vyhledávání signálu třeba v metru umí s baterkou celkem zacvičit – tady pomůže režim „Letadlo“.

Samozřejmě, neustálé přecvakávání ikonek je otrava. Existují ale cesty, jak si to maximálně usnadnit. Stáhněte si třeba aplikaci IFTTT, která vás umí sama upozornit, že máte špatný signál a stojí za to mobilní připojení vypnout. Sama vám také vypne Wi-Fi, jakmile odejdete z domova. A také Bluetooth, když vám začíná docházet baterka.

Pozor na otesánky mezi aplikacemi 

Některé aplikace žerou baterku jako prokopnuté. Pohříchu jsou to ty, které nám zároveň kradou i čas, který bychom mohli využít mnohem lépe. Tedy sociální sítě, chatovací programy a online videotéky. Vyžadují nonstop připojení, neustále na vás chrlí nové notifikace a také často sledují vaši polohu. Tohle je pět rekordních žroutů baterky mezi aplikacemi:

  1. Snapchat
  2. Netflix
  3. YouTube
  4. Facebook
  5. Messenger a WhatsApp

Nejjednodušší způsob, jak šetřit baterku, je tyhle žrouty držet na uzdě. Dobrý začátek je omezit počet vyskakujících notifikací. Mobil tak nebude muset být pořád „ve střehu“ a vás to pak nutit kontrolovat displej pokaždé, když vám v kapse něco zapípá a zavibruje.  

TIP: Že už vám nic nepomůže? Podívejte se po nové baterii do mobilu. U nás najdete baterie do většiny aktuálních i starších modelů smartphonů.

Nabíjejte do polosyta 

Mít při odchodu z domova na ukazateli plných 100 % energie je uklidňující. Jenže dobíjení na maximum zkracuje životnost baterií. Stejně tak není dobré dostávat se pravidelně až na nulu. Vyplývá to z chemických vlastností současných baterií Li-Ion.

Jak se Li-Ion baterie nabíjí a vybíjí, ionty se přesunují tam a zpátky mezi pozitivně nabitou a negativní elektrodou. Elektrolyt (sloučenina LiPF6), přes který se ionty přesouvají, se však časem opotřebuje. A čím nabitější baterie je, tím rychleji se elektrolyt opotřebovává. Ideální tedy je prostě pohybovat se někde uprostřed, tedy kolem 50 %. 

Tohle balancování vám hodně usnadní bezdrátové nabíjení, které umějí dražší modely od Samsungu, Applu i dalších výrobců. Bezdrátová nabíječka vypadá jako podložka, na kterou mobil normálně položíte, nemusíte nikam zastrkávat konektory. Stačí mít jednu doma, jednu v práci a třeba v autě (ano, existují i bezdrátové autonabíječky s držákem na přední sklo) a máte vystaráno.

Pořiďte si powerbanku 

Nejste s to baterku ukočírovat? Do každého batůžku i kabelky se určitě vejde powerbanka. Ty malé stojí doslova pár stovek korun a váží jen necelých čtvrt kila, takže se ani moc nepronesesou. Když pak dojde na lámání chleba, zachrání baterce život. Většinou nabije mobil tak dvakrát, než se vybije sama. O tom, kolik má „šťávy“, vás informuje LED ukazatel. 

Jediné úskalí spočívá v tom, že i powerbanku je potřeba udržovat nabitou. Oříšek pro někoho, kdo hledá na internetu rady, jak prodloužit výdrž baterky. Pokud mezi takové lidi patříte, kupte si powerbanku s pořádnou kapacitou, klidně i 20 000 mAh. Nebo si jich u sebe noste víc a některá snad vždycky bude nabitá. 

Světlo na konci tunelu? 

Jedním z mála záblesků naděje v očích všech otroků nabíječek je řešení českého vysokoškolského studenta Jiřího Matyáše. Ten totiž přišel na způsob, jak radikálně snížit spotřebu energie u mobilů až dvojnásobně. Jeho patentovaný trik spočívá v záměrném snížení počítačových výpočtů, kterých mobil každou vteřinou provádí neuvěřitelné množství.

Počítače (a mobily nejsou nic jiného než malé počítače) dnes pracují se 100% přesností, což ale při běžném provozu není potřeba. Třeba při vykreslování grafiky nebo zvuku nemají lidské smysly úmyslné chybky šanci poznat. Modleme se, aby český vynález co nejdřív našel využití v praxi a zbavil nás jednoho z „problémů 1. světa“.