Autoreproduktory a subwoofery

Jet autem bez hudby? To je skoro nemyslitelné! Jestli váš vůz není osazen kvalitními reproduktory nebo jste zatoužili po subwooferu, který vás provede spektrem zvuků o nízkých frekvencích, jste na správném místě. U nás si stačí prostě jen vybrat.

Aplikované filtry

Smazat všechny filtry

5
Hodnocení

Zobrazujeme 0 výsledků Použijte filtr pro zpřesnění požadavků.

O kategorii

Vylepšit si reprodukci hudby v autě není jen tak. Než se do ní pustíte, soustřeďte se na správný výběr všech potřebných součástí. V této kategorii můžete začít s volbou reproduktorů a subwooferu, nezapomeňte ale pak ani na správný autozesilovač.

Jak na výběr reproduktorů

Až začnete pátrat po autoreproduktorech, které by vám mohly dělat radost, sledujte především následující vlastnosti:

Typ reproduktorů: Tento parametr vám řekne, s kolika pásmy reproduktory pracují. Nejběžnější jsou ty dvoupásmové reproduktory, které rozdělují zvuk na výšky a středobasy a výstup je pak kvalitnější než u jednopásmových reproduktorů, kde k rozdělení zvuku nedochází. Fajnšmekry zase nadchnou třípásmové autoreproduktory, které dokážou rozdělit výšky, středy a basy. Výsledný zvuk je bezkonkurenční (tedy pokud přidáte další kvalitní komponenty do celé soustavy).

RMS výkon: Zajímat by vás měl i RMS výkon neboli efektivní hodnota. Jde o průměrný výkon reproduktorů, který můžou dlouhodobě podávat, aniž by došlo k jejich poškození. Udává se ve wattech. Čím vyšší je RMS výkon, tím je výstupní zvuk kvalitnější.

Další parametry: Sledovat můžete pochopitelně i další parametry, jako je například impedance, zjednodušeně odpor. Vhodnou hodnotu budete znát až po pořízení autozesilovače, na němž je doporučená impedance autoreproduktorů uváděna. A kromě toho se můžete rozhodovat i podle značky. Dostane přednost vyhlášená JBL, Pioneer, Sony nebo úplně jiná?

Jak na výběr subwooferu

Subwoofer do auta uvítáte, jestliže toužíte po skutečně skvělém až bezkonkurenčním poslechu hudby. Jedná se o soustavu určenou pro reprodukci zvuků nízkých frekvencí, obvykle od 20 do 50 Hz a více.

Díky subwooferu ucítíte hudbu doslova na vlastní kůži – přenáší totiž zvuky na sub-sonické a sub-akustické frekvenci, které člověk vnímá celým tělem. Splní tak požadavek na reprodukci zvuků na samém okraji spektra slyšitelnosti, což je skvělý krok k dokonalému poslechu.

Aktivní vs. pasivní subwoofer: V ozvučnici pasivního subwooferu najdete reproduktor (nebo dva, jen zřídkakdy více), případně reproduktorovou výhybku. Aby dobře fungoval, potřebuje k sobě do soustavy kvalitní zesilovač. Oproti tomu aktivní subwoofer do auta už má zesilovač integrovaný.

RMS výkon: Stejně jako při výběru autoreproduktorů se zaměřte na RMS výkon, efektivní hodnotu. Čím je vyšší, tím kvalitnější je zvuk na výstupu.

Impedance: Hodnotu impedance, která bude vaší soustavě vyhovovat, jednoduše najdete na vybraném autozesilovači. Stejně tak na něm najdete vhodnou hodnotu impedance pro autoreproduktory.

Bass reflex: Díky bass reflexu nedochází ke zkreslování zvuku a nežádoucím vibracím.