Assassin’s Creed Valhalla: V kůži vikingského válečníka

Gaming

7. 4. 2021

Akční adventura s neuvěřitelným otevřeným světem je už dvanáctým pokračováním úspěšné série Assassin’s Creed z pera Ubisoftu. Jako správný Viking si v ní užijete válečné nájezdy, při kterých budete plenit vesnice a brát, co se dá, pustíte se do brutálních soubojů, politických machinací… a možná přepíšete dějiny.

Assassin’s Creed Valhalla – recenze

Co na vás čeká ve Valhalle

Assassin’s Creed Valhalla přináší masivní zážitek a příběh, se kterým strávíte mnoho dlouhých dní (a nocí). 50+ hodin vám zabere jen hlavní kampaň (pokud se nikde necouráte) a to ani nemluvím o bezpočtu vedlejších misí, které můžete sledovat cíleně, nebo se k nim zkrátka zatouláte omylem. S vedlejšími misemi a prozkoumáváním širokého otevřeného světa mezi Vikingy lehce strávíte i 100 hodin.

Postava, za kterou hrajete, je Viking jménem Eivor. Co bude Eivor zač je jen na vás. Ve hře si můžete vybrat, jestli má být Eivor muž, žena nebo cokoli, co herní algoritmus právě uzná za vhodné (své rozhodnutí ale můžete kdykoli v průběhu hry změnit). Abychom v tom neměli guláš, budu dál o Eivor mluvit jako o ženě.

Co je vlastně Valhalla

Valhalla v norské mytologii označuje síň (padlých) válečníků nebo také Ódinovu síň v Ásgardu. Tedy jakési „nebe“ pro válečníky, kteří zemřou v bitvě. Ostatní mrtví, kteří zemřou nemocí či stářím, Valhally nedojdou. Proto se staří válečníci nechávali na smrtelné posteli propíchnout, nebo alespoň rituálně poranit kopím.

Assassin’s Creed Valhalla – recenzePolíbena vlkem: Příběh Eivor

Hru začínáte jako malá Eivor, dcera místního vůdce. Brzy poznáte, že Vikingové mají rádi dobrou hostinu a pořádnou párty uspořádají téměř kdykoli, kdy mají alespsoň drobnou záminku. Zatímco se prodíráte opilými seveřany a snažíte se ochutnat trochu piva, rozpoutá se bitva. Nejde o žádnou opileckou hádku: vaši vesnici přepadne zrádce Kjotve a oba Eivořiny rodiče připraví o život přímo před vašima očima. V děsu a zmatku utíkáte pryč, ale při zběsilém úprku sněhem spadnete z koně.

Zatímco se sbíráte na nohy, napadne vás divoký vlk, zakousne se vám do krku a zdá se, že je po všem, ještě než se hra vůbec rozjede. Nějakým zázrakem ale přežijete a na základě této příhody Eivor získá příhodnou přezdívku: Wolf-kissed (políbena vlkem). Dál pokračujete už jako dospělá Eivor s jasným cílem, pomstít své rodiče a zabít Kjotveho. Vypadá to, že zápletka je jasná: pobíhat po zasněženém vikingském Norsku devátého století, hledat spojence a zabít hlavního bosse Kjotveho. No… možná tak prvních pár hodin.

Král vašeho klanu a zároveň „nevlastní tatík“ Eivor dal přednost pohodlí před válčením a s vidinou Norska plného mírumilovných kmenů sjednocených pod jediným vládcem Haraldem se vzdal svého titulu. Váš bratr Seigurd těžce nese, že by se měl podrobit a přijít o své dědictví. V Norsku to ale po dobrém nepůjde. Siegurd se proto prohlásí za nového Jarla (vůdce) a společně s pár dalšími příslušníky klanu se vydáváte na plavbu do „slunné“ Anglie, kde si budujete novou vesnici a pověst. Mapa, vedlejší mise, záchytné body pro rychlé cestování… Se vším musíte začít hezky od začátku.

Assassin’s Creed Valhalla – recenze

V Anglii už ale také působí různí vůdci a o své království se úplně nechtějí dělit. Svůj nový domov si tak budete muset vybojovat a vytvořit nová spojenectví. Tím ale rozhodně nekončíme. S Eivor se zapletete do bitvy mezi řádem (The Order) a bratrstvem (the Hidden Ones). Příběh hry je navíc silně provázán mytologickými odkazy a čeká vás i řada dalších překvapení a zápletek.

Tahle neuvěřitelná jízda může být místy matoucí (především v případě, že se v historii a norské mytologii příliš neorientujete), ale postupem času vám vše začne zapadat do sebe jako puzzle. Ze začátku toho na mě bylo trochu moc a chvíli trvalo, než jsem si dala dvě a dvě dohromady. Ve hře se ale neustále něco děje, takže vám Assassin’s Creed nedává mnoho příležitostí zahálet, nebo se dokonce nudit.

Osud je doslova ve vašich rukou

V Assassin’s Creed Valhalla máte poměrně velkou možnost volby. Otevřený svět je obrovský a dá vám pocitově neomezené možnosti pohybu. Svůj vzhled můžete měnit podle libosti a nechybí klasické situace, ve kterých se další vývoj příběhu a váš osud pozmění podle toho, jak se rozhodnete.

Nejvíc mě ale zaujal herní strom schopností. Většinou to chodí tak, že dlouho a pečlivě zvažujete, za co své těžce vydřené skill pointy utratíte. Svou taktiku a styl boje musíte mít vymyšlený ještě předtím, než zmáčknete tlačítko play. Proto je pro mě přidělování bodů vždy dost stresující záležitost. Nicméně, skill tree Valhally je nejen úchvatně mysteriózní, ale přináší zásadní změnu.

Přidělené body totiž můžete přeskládat podle libosti. Tím nejen že odpadají počáteční nervy a studium, ale vy si díky tomu můžete celý strom v klidu prozkoumat, vyzkoušet si různé schopnosti a bojové taktiky a vybrat si styl, který nejvíc vyhovuje vašemu hraní a aktuální situaci. A to je absolutní paráda! Mimochodem, body nezískáváte za dosažení dalšího levelu, ale za svůj postup ve hře, což mi taky přijde fajn.

Assassin’s Creed Valhalla – recenze

Taktiky boje a další schopnosti

Vaším základním vybavením bude sekera a luk. Postupem času budete nacházet nové zbraně a vylepšení. Potřebujete štít, láká vás obouruční zbraň nebo sáhnete po klasice? To, s jakým vybavením se vrhnete na nepřátele záleží především na tom, co vám nejlépe padne do ruky. Rozhodně se vám vyplatí své zbraně pravidelně vylepšovat u místního kováře, jinak brzy neobstojíte proti soupeřům, kteří budou jen sílit.

Pokud se vyžíváte v kombech a rádi rozšiřujete svůj arzenál útoků (jako například ve Spider-Manovi), asi vás zklamu. Schopnosti, které postupně odhalujete a odemykáte ve svém stromu schopností, jsou většinou spíše pasivní. Například vám vylepší statistiky, přidají zdraví nebo vám dají nějakou výhodu (třeba se nemusíte zdržovat hledáním a lootováním zastřelených nepřátel – to za vás může zvládnout váš havran). Strom schopností tu ale není sám. Vedle něj máte ještě bojové schopnosti s chvaty a útoky, které vám pomohou srazit nepřítele na kolena.

Ty ale nezískáte klasickým postupem ve hře – musíte je najít. Pokud toužíte po nových bojových schopnostech, hledejte na mapě symbol zlaté knihy. Eivor má ale další esa v rukávu. „Odinův pohled“ vám odhalí nepřátele v okolí a navede vás k nejbližšímu lootu. A pak tu je věrný kamarád havran, do kterého se můžete převtělit a porozhlédnout se po okolí (podobně to dělal Bran ve Hře o trůny). To se vám bude hodit, až budete hledat cestu k pokladu nebo ven ze zapeklité situace.

Assasin's Creed: Valhalla - recenze

Mezi Vikingy to není jen o ostrých sekerách

Ve hře je spousta dalších drobností, které vás vtáhnou do světa Vikingů. Především vás ale mohou odměnit dalšími cennými zdroji, cennou nápovědou či vodítkem, které vám pomůže v questu, nebo vám vítězství alespoň vylepší reputaci:

Orlog – starodávná hra v kostky na první pohled vypadá trochu složitě, celou dobu vás ale provází velmi dobrá nápověda.

Souboj v pití piva – Zkuste přepít hospodskou nebo další vyzyvatele! Ale pozor, vikingské pivo má opravdu říz, takže se brzy začnete motat. Budete se muset snažit držet balanc a vyvažovat roh s pivem i sami sebe, abyste se i s pivem neskáceli na zem.

Flyting – souboj v rýmování (který trochu připomíná slam poetry). V podstatě se snažíte chytře urážet toho druhého pomocí rýmů. Nemusíte je ale vymýšlet na koleni, pouze vybíráte z připravených možností, takže vám to hra trochu ulehčí.

Závěrečné shrnutí

Zatímco na PS4 běží Assassin’s Creed ve 30 FPS, na PS5 si vychutnáte plných 60. Hra je tak příjemně plynulá, načítání snesitelné a celkově vypadá ještě líp.

S ovladačem DualSense ale nepracuje vůbec. Občas vám trochu zavrní v ruce, ale to je tak všechno. Žádnou parádu nečekejte ani od adaptivních spouští při napínání luku. Pokud toužíte po hře, kterou si s ovladačem fakt užijete, vyzkoušejte třeba Astro’s Playroom.
Assassin’s Creed Valhalla je podle mě velmi povedená hra, kterou ocení nováčci i ostřílení „assassíni“.

 Klady

  • Nádherná grafika – okolní svět je vypiplaný do detailů a i když hra nemá Ray Tracing, budete u vytržení u všeho od pohledu z vršku hory až po okvětní lístky. Kvalitě zpracování jednotlivých lokací není co vytknout.
  • Příběh – ve hře i v hlavním ději se vždy najde něco, co vás překvapí. A pokud je Valhalla vaše první zkušenost s Assassin’s Creed, máte se tuplem na co těšit.
  • Nápověda – ve hře máte vše hezky vysvětlené návodnými popisky a pokud něco zapomenete, v herním menu si můžete oprášit paměť.
  • Najdete tam totiž informace o všem, co jste dosud zjistili – včetně dlouhého seznamu postav, se kterými jste se setkali. Před pokusem o vyslovení jejich jmen vám ale doporučuji rozcvičku s pár jazykolamy.

 Zápory

  • Šplhání – Navigování po stěnách, nedejbože do konkrétního bodu (třeba do okna nebo díry v podlaze), chce notnou dávku trpělivosti a úplně vás neposlouchá, jak by mělo.
  • Příliš mnoho najednou – občas se můžete cítit trochu zamotaní a zavaleni mírou informací, ve kterých se jen tak nemusíte vyznat. Znalci Assassin’s Creed budou jako doma, nováčci si možná budou chvilku zvykat.
  • Chybí česká lokalizace – hra nemá české rozhraní, dabing ani titulky. Assassin’s Creed Valhalla si zahrajete například v angličtině, němčině, francouzštině nebo španělštině.

Kde hru pořídíte:

Assasin's Creed: Valhalla na PS 4

Assasin's Creed: Valhalla na PS 5

Assasin's Creed: Valhalla na Xbox One/Xbox Series X

Assasin's Creed: Valhalla na PC