Apple Vision Pro: VR brýle, které propojí virtuální a reálný svět

Elektronika

2. 8. 2023

Apple představil další nový produkt – VR brýle Apple Vision Pro. A svět se dělí na ty, kteří v nich vidí velký potenciál do budoucna a na ty, kteří o nich mluví jen jako o předražených VR brýlích. Pojďte si udělat o Apple Vision Pro vlastní obrázek.

uvodni vision

Co je to Apple Vision Pro?

Apple Vision Pro je po delší době novým produktem společnosti Apple. Tyto VR brýle mají podle ředitele Applu Tima Cooka propojit virtuální svět s tím reálným. A minimálně z propagačního videa jde vidět, že se právě o toto propojení dvou světů Apple se svými VR brýlemi Vision Pro opravdu pokouší.

Samotní tvůrci nemluví o Vision Pro jako o VR býlích, ale jako o prostorovém počítači, na kterém se budete bavit, pracovat, ale i vzdělávat a komunikovat s ostatními lidmi. Jakmile si brýle nasadíte, poskytnou vám realistický pohled na to, co je reálně před vámi. Ale zároveň vám do tohoto obrazu promítnou jakékoli virtuální prvky, o jejichž zobrazení poprosíte.

V propagačním videu tak třeba žena sedí na pohovce s nasazenými brýlemi, které ji promítají obývací pokoj, ve kterém sedí. Ona si přetáhne do digitálního zobrazení obývacího pokoje také virtuální prvek v podobě streamovaného videa. Jakmile vstoupí do reálné místnosti další osoba a začne na ni mluvit, brýle ukážou její oči a žena s ním začne normálně interagovat.

TIP: Virtuální realita, avatar nové virtuální světy. Nejste si jisti, co všechno to vlastně znamená? Pak si přečtěte náš článek Co je to metaverse? Reálný svět ve virtuální realitě. Popisujeme v něm, jak metaverse souvisí s VR brýlemi, a jak metaverse funguje.

Zajímavý design VR brýlí Vision Pro

VR brýle Vision Pro svým designem připomínají klasické lyžařské brýle. Celé tělo VR brýlí je ale promyšleno do nejmenšího detailu – laminované sklo z jednoho kusu funguje jako čočka pro několik různých kamer a senzorů, které snímají nejenom reálný svět, ale svému nositeli zprostředkovávají obraz i z virtuálního světa.

Brýle jsou vyrobeny tak, abyste je mohli nosit na sobě prakticky po celý den. Proto v částech, kde se dotýkají obličeje, najdete měkký textil, který by vám ani při dlouhodobém nošení neměl způsobit otlaky. Pletený pásek pak zajistí tlumení, pohodlí i dostatečnou prodyšnost. K dispozici by mělo být i několik variant velikostí, aby opravdu každý mohl nosit Vision Pro ve velikosti, kterou potřebuje.

Na bocích pak samozřejmě najdete 2 zabudované reproduktory s prostorovým zvukem – opět propojují nejenom zvuky z okolního reálného světa, ale přenáší také jakýkoli zvuk z headsetu.

Apple Vision Pro

VR brýle Vision Pro jsou plné nadupaných technologií a funkcí

Ve Vision Pro najdete veškeré funkce a technologie, které poskytují nejnovější modely iPhonu, MacBooku nebo Apple Watch, ale k tomu přinesl samozřejmě ještě několik revolučních. Kromě Touch ID a Face ID tak disponuje i technologií OpticID, která slouží k biometrickému ověření – svého uživatele rozpozná naskenováním oční duhovky.

A co pohání tento nadupaný počítač? Vision Pro v sobě mají procesor Apple M2, který najdete už v nejnovějším modelu Macbook Pro. Kromě něj se o hladký provoz celého zařízení stará také zbrusu nový čip R1, který má primárně na starost zpracování obrazové a zvukové stopy z kamer, senzorů a mikrofonů.

Operační systém visionOS má svůj vlastní AppStore, na kterém v budoucnu najdete všechny dostupné aplikace pro Vision Pro (ale spustí i aplikace pro iPhone nebo Mac). Hravě si tak otevřete třeba poznámky z iPhonu a nebo Vision Pro využijete jako externí obrazovku svého Macu.

Vision Pro vám téměř čte myšlenky

Zapomeňte na ovladač. Vision Pro ovládáte gestem své ruky, klepnutím prstů, hlasovými příkazy nebo pouhým pohybem očí. Šťávu zařízení zajišťuje externí baterie, kterou připojíte k headsetu kabelem. Zatím vydrží jen zhruba 2 hodiny, pak ji musíte nabít. Na druhou stranu ale vývojáři Applu počítají s tím, že brýle budete využívat primárně doma, takže můžete mít VR brýle neustále připojené na nabíječku.

Systém EyeSight zase myslí na reálný kontakt s blízkými. Jakmile se k vám někdo přiblíží, displej brýlí zprůhlední – tázající uvidí vaše oči a vy na něj vidíte. Pokud ale zrovna pracujete, systém lidem okolo ukáže, na čem zrovna pracujete.

A pozor, Apple myslí i na ty, kteří nosí dioptrické brýle. Podle posledních informací si stačí jen během objednání VR brýlí zvolit požadované dioptrie a domů by vám pak měly dorazit upravené optické vložky ZEISS společně s Vision Pro.

Vision Pro na práci, ale i na zábavu

Při představování nového produktu zmiňoval Apple využití Vision Pro. A zaměřil se kromě pracovního využití také na zábavu. Chcete se dívat na svůj oblíbený film na velkolepém plátně nad jezerem? S Apple Vision Pro to není problém. A chcete ho rovnou vidět v 3D? Ani tohle nebude pro Vision Pro problém.

Apple myslí i na milovníky her. Ve speciálním AppStoru nabídne hry, které jsou přizpůsobené pro rozhraní VR brýlí, ale spustíte si na nich i jiné hry, které byste normálně hráli na svém Macu nebo iPhonu. Vision Pro vám dá způsob, jak žít prakticky uprostřed reálné scény, kterou právě hrajete.

Každý vlastník Vision Pro si nejprve vytvoří svého vlastního avatara (digitální reprezentace sebe sama), který ale odráží reálné pohyby a gesta, která zrovna děláte. Během videohovoru FaceTime s Vision Pro tak uvidíte druhého účastníka hovoru prakticky vedle sebe a uslyšíte jej stejně, jako kdyby opravdu stál vedle vás. Dostanete šanci sledovat společně film s někým (nebo pracovat na společném projektu), kdo je zrovna na druhé polovině zeměkoule.

TIP: Zabruslete do sekce VR hry, ve které najdete závodní i akční hry, které vás dokonale vtáhnou do světa virtuální reality. A nebo si udělejte radost rovnou novým modelem PlayStation VR.

Uvedení Vision Pro? Ještě si chvilku počkáme

Na Vision Pro si v České republice ještě chvilku počkáme. Apple zatím uvádí, že je pustí do prodeje na americkém trhu někdy na začátku roku 2024. Prodej v ostatních zemích pak směřuje až v průběhu roku 2024. Kdo ví, kdy se Vision Pro objeví v ČR.  A počítejte také s vysokou cenou, startovací cena Vision Pro bude začínat na 3 499 dolarech (což je zhruba 77 tisíc Kč).

TIP: Nechcete čekat tak dlouho? Podívejte se na momentální nabídku brýlí na virtuální realitu.