Apple Pay: Jak funguje a jak jej nastavit

Elektronika

8. 11. 2023

Proč vytahovat peněženku s platební kartou, když vám stačí iPhone s funkcí Apple Pay? Zjistěte, jak Apple Pay funguje, abyste si tuto digitální peněženku rovnou nastavili. Přesvědčíme vás, že je placení mobilem jednoduché a zvládne jej i vaše babička!

Co je vlastně Apple Pay a jak funguje?

Apple Pay je způsob placení pomocí zařízení od Applu a funguje na principu NFC. Při placení v obchodě jednoduše přiložíte iPhone k bezkontaktnímu platebnímu terminálu, aniž byste museli vytáhnout peněženku. Tuto revoluční metodu placení používáme v Česku od února 2019.

Apple Pay najdete v mobilní aplikaci Apple Wallet (Peněženka). Kromě klasické platební karty si do ní uložíte také věrnostní karty do obchodu, kartičku na MHD a další doklady.

Apple si u všech svých zařízeních zakládá na uživatelské přívětivosti a také na bezpečnosti přenosu citlivých dat. Výjimku neudělali ani u Apple Pay, který funguje na metodě tokenizace dat – systém nahrané kartě přiřadí unikátní číslo zařízení a dokonce i každé placení označí vlastní kódem transakce.

Při placení na internetu tak nikdy nedojde k uložení čísla karty a dalších citlivých údajů. A dokonce ani samotný obchodník nemá po zaplacení produktu nebo služby přístup k vašim citlivým údajům. Soukromí nadevše – Apple Pay neukládá ani transakční historii.

TIP: O technologii NFC jsme se blíže rozepsali v článku: Co je to NFC: Víme, jak funguje.

Kde všude můžete platit pomocí Apple Pay

Nejste si jisti, že vaše banka podporuje placení pomocí Apple Pay? Mrkněte na to kompletní seznam bank podporující platby přes Apple Pay.

Pomocí Apple Pay zaplatíte všude tam, kde najdete níže vyobrazený symbol. V rámci placení na internetu pak službu Apple Pay podporuje systém GoPay.

Jak funguje Apple Pay

6 výhod placení s Apple Pay oproti platební kartě

 • iPhone máte obvykle rychleji po ruce než peněženku – musíte ji nejprve najít a vytáhnout z kabelky nebo batohu.
 • Apple Pay využijete i pro placení na e-shopu. Dejte sbohem opisování údajů z platební karty.
 • Pokud máte chytré hodinky Apple Watch, nemusíte mít u sebe ani telefon. S hodinkami na ruce si klidně koupíte osvěžení po běžeckém tréninku na cyklostezce.
 • Apple Pay je bezpečnější než placení platební kartou. Při každé transakci musí systém ověřit vaši identitu pomocí Face ID (sken obličeje), Touch ID (otisk prstu) nebo pomocí vašeho bezpečnostního PIN kódu.
 • Při platbě nad 500 Kč nemusíte zadávat PIN jako při platbě kartou. Opět jen mrknete obličejem na displej (pokud využíváte Touch ID – musíte přiložit prst k tlačítku) a Apple Pay za vás zaplatí.
 • Pokud vám někdo ukradne peněženku, celkem snadno vám vybílí konto, protože kartu využije k placení nákupů do 500 Kč. Když takových nákupů udělá více, rychle se výsledná částka nasčítá. Pokud ztratíte iPhone, nic takového nehrozí, protože Apple Pay vyžaduje vaši identifikaci pokaždé.

Jak nastavit Apple Pay v několika snadných krocích

Není nic snadnějšího než nastavení Apple Pay!

Nastavení Apple Pay (přidání karty do telefonu) do iPhonu

 • V iPhonu si otevřete aplikaci Peněženka a klikněte na symbol +.
 • Následně kartu telefonem vyfoťte a zkontrolujte, zda vše sedí.
 • Banka vám pošle SMS s kódem, který by se měl automaticky vložit do ověřovacího pole.
 • Hotovo, teď už si stačí vybrat obchod, ve kterém poprvé zaplatíte pomocí Apple Pay.

A nebo rovnou mrkněte na krátké video s návodem:

Nastavení Apple Pay (přidání karty do chytrých hodinek) do Apple Watch

 • Vyhledejte si na iPhonu aplikaci Watch, klikněte na položku Moje hodinky a vyberte aplikaci Wallet (Peněženka).
 • Klikněte na tlačítko přidat kartu – spustíte průvodce nastavením placení.
 • Vyfoťte platební kartu a opět nezapomeňte vše zkontrolovat.
 • Vyčkejte na SMS s kódem od vaší banky – ten by se měl opět sám automaticky vložit do příslušného ověřovacího pole.
 • Jste připraveni na své první placení pomocí chytrých hodinek Apple Watch.

TIP: Přečtěte si také starší článek Jak platit mobilem: Návod na bezpečné bezkontaktní platby. Najdete v něm i popis, jak funguje Google Peněženka.

Jednoduchý návod, jak platit přes Apple Pay

Placení pomocí Apple Pay zvládne opravdu každý a naučíte to i vaši babičku. Nejprve si popíšeme placení přes Apple Pay s iPhonem, který má Touch ID. Přiložte iPhone k terminálu, obrazovka se automaticky rozsvítí a otevře aplikaci Peněženka. Platbu pak potvrdíte přiložením prstu na tlačítko home button. Telefon vám potvrdí, zda platba proběhla nebo ne.

A co placení s iPhonem, který disponuje technologií Face ID? Před přiložením telefonu k terminálu dvakrát stiskněte postranní tlačítko, aby si mohlo Face ID ověřit vaši totožnost. Pak už jen přiložte chytrý mobil k terminálu a systém za vás zaplatí.

U hodinek Apple Watch naopak dvakrát stiskněte korunku na hodinkách a přiložte je k terminálu. Hotovo, systém za vás zaplatil!

Pokud máte více uložených platebních karet v telefonu, tak po aktivaci Peněženky jen vyberte kliknutím kartu, kterou chce zrovna zaplatit.

TIP: Máte sportovní hodinky Garmin? Pak si přečtěte rovnou článek Garmin Pay: Jak funguje a jak ho jednoduše nastavit.