5 tipů, jak ušetřit za vytápění: Co vám zachrání i tisíce ročně?

5. 11. 2020

Víte, jak ušetřit za vytápění? Třeba díky chytrým termostatům propojených přes Wi-Fi s vaším mobilem.

úvodní (5)

Co kdyby účet za topení po letošní zimě nebyl tak k pláči jako loni? Vždyť za jednu topnou sezonu zaplatíte za teplo desetitisíce korun a několik tisícovek z toho často zbytečně. Přečtěte si našich 5 tipů, jak ušetřit za vytápění, třeba díky chytrým termostatům propojených přes Wi-Fi s vaším mobilem.

1. Chodit doma v trenýrkách opravdu není třeba

Tedy alespoň v zimě. Možná je to pohodlné, určitě ale nezdravé a navíc drahé. Platí, že pokud máte v bytě 22 °C, topíte moc. V Česku doma běžně máme 24 °C, ideální pro obývák nebo ložnici je ale „jen“ 18 až 21 °C. Na záchodě a v koupelně klidně o pár stupňů víc, naopak v kuchyni ještě uberte – při vaření místnost vyhřeje teplo ze sporáku.

Odvyknout si na přetopený domov se vyplatí, každý stupeň dolů může znamenat úsporu až 6 %. I když kvůli tomu budete muset změnit dress code a místo bosých nohou a trenýrek doma chodit v teplácích a ponožkách. A jestli se vám nechce navlíkat se doma do x vrstev, zabalte se na gauči do teplé deky a bude vám dobře.

2. Větrání je sprint, ne maraton

Když v zimě topíte, větrejte krátce a intenzivně. To v praxi znamená třikrát denně vypnout topení, otevřít okna dokořán a za pár minut je zase zavřít (naopak ventilačku nechte během zimy zavřenou). Možná máte pocit, že během těch pár vteřin všechno teplo uteče. To je pravda, brzo bude ale zpátky. Trik je v tom, že stěny a nábytek během tak krátké doby nestihnou vychladnout.

Až vyvětráte na noc, zatáhněte závěsy nebo rolety, které okna částečně odizolují a udrží v ložnici více tepla. Naopak až ráno vyjde sluníčko, roztáhněte záclony a pusťte si teplo domů.

3. Vsaďte na chytré Wi-Fi termostaty a radiátorové hlavice

Že chcete ušetřit, ještě neznamená, že musíte kroutit knoflíkem u radiátoru několikrát denně. Vyřešte to s chytrými bezdrátovými termostaty. Ty sledují teplotu v místnosti za vás a samy vědí, kdy přidat a kdy ubrat. I když něco stojí, vyplatí se. Na úspoře energie se vám investice do jara vrátí.

Víte, že: Výrobci chytrých termostatů uvádějí, že s nimi ušetříte až 23 % nákladů za vytápění.

Jak chytré termostaty fungují:

  1. Koupíte si sadu s několika radiátorovými hlavicemi s termostatem, který vypadá třeba jako tablet.
  2. Hlavice namontujete na radiátory, propojíte přes Wi-Fi s termostatem a ten pak s mobilní aplikací.
  3. Hotovo, teď můžete teplotu doma ovládat na termostatu v místnosti, na počítači i na mobilu odkudkoli.

Co všechno chytré termostaty umí:

  • Na mobilu vidíte, kolik máte doma v jednotlivých místnostech stupňů.
  • Termostat pozná, když nejste doma, sám vytápění ztlumí a naopak přidá, když se vrátíte.
  • Když větráte, topení se samo vypne, aby se zbytečně neplýtvalo.
  • Má dětskou pojistku nebo režim „Dovolená“, kdy topení poběží jen na nezbytné minimum.
  • Spolupracuje s hlasovými asistenty a dalšími vychytávkami chytré domácnosti.

Podívejte se na termostaty a termostatické hlavice v sekci Chytré topení a seznamte se s různě pokročilými funkcemi různých modelů.

4. Nenechte si teplo utíkat

Teplo má jednu nepříjemnou vlastnost. Je strašně nevděčné. I když si ho doma hýčkáte, prchne, jakmile dostane první příležitost. Nejčastěji jsou na vině špatně utěsněná okna. Když zpod nich táhne, skočte si do hobby marketu pro samolepicí těsnění. Jako provizorní řešení ale poslouží i ručník nebo deka.

Než jdete spát, nezapomeňte také zavřít dveře od ložnice. Jinak si zbytečně vytápíte v předsíni, kde přes noc nikdo není.

5. Starejte se o radiátory

Špatná zpráva na konec – i něco tak obyčejného a nudného jako radiátor potřebuje trochu vaší pozornosti, aby fungovalo tak, jak má. A jedna dobrá – naštěstí to není žádná jaderná fyzika.

  • Volno před topením – Kolem radiátoru musí být prostor. Ujistěte se, že teplu nestojí v cestě nevhodně umístěný nábytek, případně nepořádek. Na radiátor nepokládejte žádné věci, ani vlhké ručníky. Ty patří na sušák.
  • Odrazová fólie – Abyste si zbytečně nevytápěli stěnu za topením, pořiďte si za pár stovek odrazovou hliníkovou fólii. Tu nalepíte za topení a ona zvýší efektivitu vytápění tím, že bude teplo odrážet zpátky do místnosti.
  • Odvzdušňujte – Když se v radiátoru nahromadí vzduch, teplá voda v něm proudí hůř, takže i hůř topí. Pokud máte podezření, že je to váš případ, vezměte šroubovák, kus hadru, a topení odvzdušněte. Operace zabere 15 vteřin a zvládnete ji, i když nejste Přemek Podlaha.
  • Vysávání radiátoru – Zní to jako hloupost, ale není. Prach v radiátoru snižuje jeho účinnost, takže se vyplatí udržovat ho čistý. Luxování topného tělesa je celkem otrava, jde to špatně, ale to se prostě nedá nic dělat.