3 důvody, proč si pořídit autokameru a jak ji vybrat

2. 9. 2020

Autokamera je skvělá obrana nejen proti vybržďovačům a dalším silničním chuligánům. Za pár tisícovek můžete mít pod zpětným zrcátkem pomocníka, který bude hlídat, zda dodržujete rozestupy, nevybočujete z pruhu nebo že nejedete moc rychle, když je blízko radar.

EW-úvodní-fotka-autokamery

Krabičku stačí přilepit přísavkou nebo nálepkou pod čelní sklo, podél sloupku natáhnout napájecí kabel, nastavit podle návodu a už se o nic nestaráte až do chvíle, kdy se něco stane. Kamera se zapíná a vypíná automaticky a paměť nikdy nedojde, protože nový záznam postupně přemazává staré nahrávky, na kterých beztak nic důležitého není.

Takhle jednoduše funguje každá autokamera, jsou ale i takové, které umějí i něco navíc. My ale půjdeme pěkně po pořádku a začněme od toho nejzákladnějšího.

1. Autokamera je především „černá skříňka“

Je to paradox. U nejdůležitější funkce autokamery, což je videozáznam z autonehody, se všichni modlíme, abychom ji nikdy nemuseli využít. Jenže bohužel, autonehody se stávají každý den. V Česku se jich jen v roce 2019 přihodilo 107 572. A kolik účastníků bouračky, tolik verzí události a někdy i názorů, kdo je viník a kdo oběť.

Když ale máte video, které potvrzuje vaši nevinu, váš úhel pohledu u policie i pojišťovny nabere na vážnosti. Ostatním účastníkům pak často stačí říct, že to máte natočené, a přestanou se hádat. Kvalitní autokamera toho ale zaznamenává mnohem víc než jen to, co se děje před autem:

Video zepředu i zezadu – Na širokoúhlých záběrech z autokamery vidíte přesně totéž, co řidič v čelním skle. U vybraných modelů si zároveň můžete dokoupit i druhou kameru, která snímá dění za vámi a natočí třeba SPZ auta, které do vás nabourá zezadu.

Noční vidění – Dnešní autokamery obstojně vidí i v noci, a to nejen za umělého osvětlení. Modely s funkcí WDR pak si pak poradí s kontrastem světla a stínu nebo protisvětlem.

Zvuky a hlasy – Na záznamu uslyšíte, kdo troubil a netroubil, jestli běžel motor i svá poslední slova v kabině před nehodou. Ale taky třeba komunikaci s ostatními účastníci, kteří mohou být agresivní.

Rychlost a poloha – GPS v kameře zaznamenává, kudy a jak rychle jste jeli. To jsou důležité údaje jak pro vyšetřování nehody, tak třeba pro reklamaci pokuty za rychlou jízdu.

Nárazy a prudké pohyby – Gyroskop neboli G-senzor zaznamená, když prudce zabrzdíte nebo do vás někdo narazí, a dokonce pozná, odkud kam prudký pohyb šel. Takový záznam se navíc automaticky zamkne, abyste ho omylem nesmazali. Stejně tak prudký pohyb může kameru aktivovat, třeba když vám do zamčeného auta někdo nacouvá na parkovišti.

Autokamera-Mio-MiVue-766-WiFi

2. Časosběr je cool, zveřejňování nehod na internetu smrdí průšvihem

Záběry z autokamery jsou ostré a průkazné tak akorát na to, aby posloužily policii nebo pojišťovně. Počítejte ale s tím, že co se kvality videa týče, s ručními videokamerami nebo sportovními kamerami se to nedá srovnat. Kvalitnější záznam by si vyžádal více energie i paměti na kartě a hlavně lepší objektiv, který by kameru zbytečně prodražil.

Existuje ale jedna vychytávka, kterou umí většina autokamer a která je naopak docela cool – časosběrné video. To vypadá tak, že třeba dvouhodinová cesta se vám natěsná do minutového zrychleného videa, které oživí další záběry třeba z vaší letní dovolené.

Pozor ale na zákony. Noční projížďku Prahou nebo výlet na Kokořín můžete klidně postnout na YouTube, zveřejňovat záběry z nehod je ale nelegální. A nejen to. Pokud například natočíte riskantní jízdu cizího řidiče, nedávejte to na Facebook a raději kontaktujte policii.

TIP: S autokamerou smíte i do zahraničí, ve většině zemí platí podobná pravidla jako v Česku. Přísnější je ale třeba sousední Rakousko, kde mají přísný zákon o ochraně osobních údajů a se zapnutou kamerou v autě riskujete pokutu.Autokamera-Niceboy-PILOT-X-cerna

3. Bezpečnostní systémy: Autokamera vám pomůže i při řízení

Možná máte nové auto v plné palbě a se všemi moderními bezpečnostními systémy. V tom případě jsou vám následující funkce k ničemu a kupte si malou jednoduchou kameru, která nebude zbytečně vyčnívat. Naopak pro všechny ostatní může být autokamera s hlídacími funkcemi zajímavý tuning:

Varování při opuštění jízdního pruhu – Kamera umí číst pruhy na dálnici a zapípá, když třeba na chvíli nedáváte pozor a ocitnete se příliš blízko krajnice.

• Varování před čelním střetem – Když řidič před vámi dupne na brzdu, kamera vás na to upozorní dřív, než mu skončíte v kufru.

Upozornění na radary – Jasně, tohle umějí i některé mobilní appky, když ale jedete bez navigace, můžete se spolehnout na autokameru.

Autokamera-Lamax-S9-Dual-GPS-radar

Jak vybrat autokameru? Hitem jsou kamery ve zpětném zrcátku

Ceny autokamer začínají na pár stovkách. Jenže takové většinou taky už z dálky „smrdí korunou“, nic moc neumějí, špatně se ovládají a záznam bývá nepoužitelný např. kvůli úzkému zornému úhlu. Když už chcete ušetřit, vyberte si spíš jednodušší, ale spolehlivý model, který poctivě natáčí a přitom neruší. Třeba nenápadný Niceboy Pilot X.

Pokud naopak hledáte autokameru s chytrými bezpečnostními funkcemi a přehledným displejem, podívejte se na Mio MiVue 766. Na rozdíl od levnějších modelů ji přes Wi-Fi jednoduše propojíte se svým počítačem a můžete ji ovládat v mobilní aplikaci, což je přece jen o dost pohodlnější.

Dražší, ale opravdu povedený je pak Lamax S9 Dual, což je kamera ve zpětném zrcátku. V praxi tak máte pod opravdovým zrcadlem displej, který vám spolu odrazem ukazuje čas nebo aktuální rychlost. Zároveň ho můžete přepnout do „full screen“ režimu a sledovat v něm obraz z přední nebo zadní kamery.

Ještě jedna rada na závěr: nezapomeňte, že autokameru do auta musíte nainstalovat tak, aby vám samotné zařízení a napájecí kabel nepřekážely ve výhledu. Zvlášť pokud si koupíte model se zadní kamerou, zvažte odbornou instalaci v autoservisu. Do většiny kamer je taky potřeba dokoupit paměťovou kartu.